Cieczka u psa  –  ile trwa, jakie jest zachowanie suki i wszystko, co musisz wiedzieć o rui

Nie ma wątpliwości, że nie tylko ta pierwsza cieczka u psa, ale i kolejne, to niezwykle ciężki okres zarówno dla domowego pupila, jak i jej właścicieli. Objawy rui są niestety odczuwalne, jeśli pod uwagę weźmiemy samopoczucie suki podczas cieczki i jej zachowanie w poszczególnych fazach tego wyjątkowego stanu. Warto również dodać, że krwawienie i plamienie staje się uciążliwe, uwzględniając chęć zachowania higieny i czystości w domu. Co więcej, każda ruja u psów wymaga od opiekunów suczek szczególnej ostrożności podczas codziennych spacerów, aby móc zapobiegać jej niechcianego zapłodnienia i niechcianej ciąży. Dowiedz się więcej na temat rui u psów, czym różni się cieczka u maltańczyków w porównaniu na przykład z cieczką u owczarka niemieckiego. Przygotuj się na ten wyjątkowo trudny, płodny okres suczki.

Cieczka u psa — czym jest cieczka i jak długo trwa ruja u psów?

Chociaż cieczka u psa pojawia się zawsze indywidualnie i może różnić się intensywnością oraz objawami, to jednak stan ten jest typowy i świadczy o kolejnym etapie cyklu rozrodczego w życiu samicy. Ruja to właśnie ten czas, kiedy suczka jest zdolna do rozrodu. Cieczka u psa wiąże się ze zmianami hormonalnymi, podczas jej trwania z dróg rodnych występuje krwawienie, plamienie i pojawia się specyficzna wydzielina. Co ciekawe, zarówno pierwsza ruja, jak i kolejne cieczki u suki wiążą się z wydzielaniem intensywnych feromonów płciowych, których zadaniem jest zwabianie samców. Każda faza cieczki u suczek charakteryzuje się innymi objawami, natomiast wydzielanie feromonów jest najbardziej intensywne, kiedy trwa owulacja. Właśnie wtedy może dojść do zapłodnienia.

Zastanawiasz się, ile pies ma cieczke? To kwestia indywidualna. Z reguły suczki mają ruję co 6-7 miesięcy, a więc dwa razy w roku. Każda ruja trwa około 21 dni, chociaż wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz ras piesków. Okazuje się, że w przypadku małych ras, cieczka u psa może występować częściej i trwać dłużej. Chcesz wiedzieć, ile trwa cieczka u yorkaRuja u psa tej rasy może pojawiać się nawet 3 razy w ciągu roku i trwać do 4 tygodni.

Higiena, kiedy suka ma cieczkę — ile trwa cieczka u psa i co ile pies ma cieczkę?

Zarówno pierwsza cieczka u suki, jak i te kolejne wymagają od opiekunów zwierzęcia specjalnego zainteresowania oraz opieki nad psem. Trzeba przyznać, że chociaż suczki są bardzo czyste i starają się samodzielnie utrzymać higienę okolic sromu, to jednak intensywne krwawienie może brudzić podłogę, legowisko czy inne elementy wyposażenia mieszkania.

Warto uzbroić się w cierpliwość i zabezpieczyć poszczególne miejsca. Zaleca się pranie koców i psich ręczników, którymi wykładane jest jego miejsce do wypoczynku. Dobrze jest zadbać nie tylko o właściwe warunki w zakresie higieny, ale także psychiki suki, zapewniając jej w czasie cieczki najlepsze warunki do wyciszenia.

Chociaż kąpiel pupila w czasie cieczki u suki nie jest zakazana, to nie zaleca się wykonywania takiej czynności, aby dodatkowo nie stresować suki. Lepszym rozwiązaniem może być wyposażenie psa w specjalne majtki dla suki. Warto zakładać je suczce w fazie właściwej cieczki oraz na noc. Należy jednak pamiętać, aby majtki na cieczkę nie były stosowane cały czas, srom musi być wietrzony, aby nie doszło do infekcji.

Ile trwa cieczka u suki i jakie są kolejne fazy rui?

Cieczka u psa trwa średnio 3 tygodnie i w tym czasie można wyodrębnić jej różne fazy:

- proestrus, czyli faza przedrujowa, która może trwać 7-11 dni. W tym czasie zauważa się już zmiany w zachowaniu suczki, obrzęk sromu, pies może częściej oddawać mocz (znacząc tym samym swój teren) i zaczyna się wylizywać. Suka staje się wrażliwa, często agresywna dla innych psów,

- oestrus, to faza rujowa. Trwa około 9 dni i właśnie wtedy następuje owulacja, a więc gotowość do zapłodnienia. W tym czasie zaleca się spacery z suczką na smyczy i z zachowaniem szczególnej ostrożności,

- anoestrus, czyli faza spokoju płciowego. To faza porujowa, podczas której obrzęk sromu zanika, a wydzielina staje się coraz jaśniejsza, aż w końcu nie pojawia się w ogóle. Ten czas trwa aż do kolejnej cieczki.

Zachowanie psa podczas cieczki suki

Można śmiało powiedzieć, że samiec podczas cieczki suczki dosłownie wariuje, dlatego dobrze jest go wyposażyć w majtki dla psa. Lubi uciekać, może odmawiać jedzenia, piszczy, szczeka i skowyczy, zrobi naprawdę wiele, aby dostać się do swojej wybranki. Właśnie dlatego suczkę podczas cieczki należy odpowiednio zabezpieczać i nigdy nie pozostawiać jej bez nadzoru.

Czy suczka może zajść w ciążę podczas pierwszej cieczki?

Pierwsza ruja u suki małych ras występuje najczęściej pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia psa, natomiast cieczka u psa dużej rasy pierwszy raz może pojawić się znacznie później, bo nawet po 24 miesiącu jego życia. Chociaż samica psa osiąga już dojrzałość płciową i w czasie cieczki pojawia się ruja właściwa, podczas której suka jest zdolna do zapłodnienia, to weterynarz nie zaleca, aby adorator został do niej dopuszczony już podczas pierwszej rui. W tym okresie pieski zazwyczaj nie są jeszcze gotowe fizycznie ani mentalnie do rodzicielstwa. Warto wstrzymać się z dopuszczeniem samca do drugiej lub trzeciej cieczki.