Czy obcinać za długie pazury u psa?

Posiadanie psa wymaga dbałości nie tylko o jego zdrowie i dobre, zbilansowane odżywianie. To również konieczność wykonywania czynności pielęgnacyjnych, takich jak kąpiel czesanie czy obcinanie pazurów u psa. Nie zadbanie o ten aspekt psiej higieny może sprawić, że za długie pazury psa będą pupilowi przeszkadzały lub doprowadzą do zwyrodnień, uszkodzeń skóry czy stanów zapalnych. Jeśli zastanawiasz się czy konieczne jest obcinanie psu pazurów oraz w jaki sposób wykonywać zabieg prawidłowo, przeczytaj nasz poradnik.

Czy obcinać za długie pazury u psa?

Pies na co dzień w naturalny sposób, poprzez chodzenia po twardym podłożu, ściera pazury. Bywa jednak, że nasz pupil nie prowadzi zbyt aktywnego trybu życia i woli spędzać czas wylegując się na kanapie lub jego codzienna aktywność ogranicza się do biegania w ogródku - co nie sprzyja naturalnemu ścieraniu pazurów. Brak odpowiedniej dawki ruchu, oprócz oczywistych konsekwencji w postaci ewentualnej nadwagi, może również prowadzić do przerastania pazurów u psa. Wielu z właścicieli czworonogów pomija ten ważny aspekt higieny pupila uznając iż obcinanie za długich pazurów u psa nie jest konieczne. Nic bardziej mylnego. O psie łapy należy dbać zwłaszcza w okresie zimowym, a o psie pazury troszczyć się przez cały rok. Obcinaczki dla psa są łatwo dostępne, ich koszt nie jest wygórowany i przy odrobinie chęci i współpracy psa z właścicielem, można taki zabieg wykonać we własnym zakresie w domu. 

Przeczytaj również: Jak opiekować się psem po operacji?

Jak często obcinać przerośnięte pazury u psa?

Częstotliwość obcinania psich pazurów jest tak naprawdę indywidualna i zależy w głównej mierze od samego zwierzęcia: jego trybu życia, aktywności, wieku czy podłoża po którym pies najczęściej chodzi. Pupil który najczęściej na spacerach chodzi po twardych nawierzchniach takich jak beton, bruk czy żwir będzie pazury ścierał w miarę na bieżąco. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy pies spędza czas głównie na trawie w ogródku. Wówczas ścieranie pazurów jest w znacząco mniejszym stopniu, a co za tym idzie pupil będzie wymagał częstszego korygowania za długich pazurów. 

Kiedy obcinać psu pazury?

Jeśli chodzi o porę roku, kiedy obcinać psu pazury, należy to robić przez cały rok. Natomiast jeśli nie wiemy czy pupil już wymaga tego typu zabiegu, warto dokładnie przyjrzeć się jego łapom zanim chwycimy za cążki do paznokci dla psa. Czy pies ma za długie pazury najłatwiej jest sprawdzić obserwując czy pazury dotykają nawierzchni kiedy pies stoi. Jeśli tak - trzeba je obciąć. Jeśli nie - nie jest konieczne skrócenie paznokci psu

Dobrze jest również taki zabieg wykonywać kiedy pies jest zrelaksowany i nie jest pobudzony. W przypadku psów lękliwych może mieć to kluczowe znaczenie jeśli chcemy obcięcie pazurów wykonać właściwie i bez stresu dla psa.

Czym obcinać psu pazury?

Obcinanie pazurów u psa powinno być poprzedzone wyborem odpowiednich, przeznaczonych do tego narzędzi. Absolutnie nie wolno obcinać psu paznokci narzędziami przeznaczonymi dla ludzi - obcinaczami czy nożyczkami. Pazury psa są wielokrotnie bardziej twarde niż ludzkie, co oznacza, że i narzędzia muszą być odpowiednio większe i mocniejsze. Czym obciąć psu pazury? Odpowiednim narzędziem będą cążki dla psa zwane również obcinaczami dla psa. Są to proste w obsłudze narzędzia, łatwe do trzymania w dłoni i stabilne do chwytania. Zakup cążków do paznokci dla psa to koszt kilkunastu złotych, można je nabyć w każdym sklepie zoologicznych zarówno stacjonarnie jak i online.

Obcinanie psu pazurów w domu

Pies musi mieć obcinane pazury, nie ma co do tego wątpliwości. Zabieg ten z powodzeniem można wykonywać w domu, we własnym zakresie. Nie jest konieczna wizyta u weterynarza w tym celu, choć wiele osób taką opcję również wybiera. Obcinanie pazurów psa w domu nie jest trudne, jeśli tylko posiadamy odpowiednie do tego zabiegu narzędzia. Warto również sprawdzić jak prawidłowo obciąć psu pazury, aby nie uszkodzić unerwionej części pazura i nie doprowadzić do krwawienia i nie narażać psa na ból.

Jak obciąć pazury psu który się boi?

Są psy, które nie lubią żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie inaczej jest z obcinaniem psu pazurów. Pies może próbować się wyrywać, piszczeć, w najgorszym przypadku nawet ugryźć właściciela. Dlatego warto to psa przyzwyczajać do obcinania paznokci najszybciej jak się, kiedy tylko trafi do naszego domu. Jeśli natomiast nie mieliśmy możliwości nauczenia pupila, że cążki do obcinania pazurów to nic złego, trzeba podejść do sprawy nieco inaczej i naukę tę rozpocząć.

Na początek warto dać psu do obwąchania obcinaczkę do paznokci, a na moment zabiegu wybrać porę dnia, kiedy pies nie jest pobudzony. Warto również zaopatrzyć się w ulubione przez psa smaczki, które na pewno pomogą nauczyć pupila, że obcinanie pazurów to nic złego. Obcinanie pazurów psa który się boi to zabieg który nie powinien być wykonywany w pośpiechu. Pies musi mieć do nas choć odrobinę zaufania. Nie obcinamy psu pazurów na siłę, szarpiąc łapę czy trzymając pupila. To tylko pogłębi problem i strach przy następnych zabiegach. Do lękliwego psa mówimy spokojnym głosem, wykonujemy powolne ruchy, a każdy nawet najmniejszy sukces po stronie psa, nagradzamy smaczkiem. Trudno jednoznacznie powiedzieć jak obciąć pazury psu który się wyrywa, bo każdy pies jest inny. Ale na pewno spokój i opanowanie będą w tym przypadku najlepsze.

Złamany pazur u psa - co robić? 

Złamany pazur u psa to nigdy nie jest nic przyjemnego dla pupila. Uraz może się wiązać ze sporymi dolegliwościami bólowymi. Co robić w takim przypadku? Na początku konieczne jest dokładnie obejrzenie miejsca złamania pazura i ocena czy uraz jest lekko czy złamanie obejmuje również inne tkanki. Jeśli złamanie jest lekkie, pies nie będzie zainteresowany uszkodzeniem pazura. Wówczas wystarczy tylko delikatne przycięcie paznokcia psa.

Ale złamanie pazura u psa może wiązać się również z silnym krwawieniem, jeśli uraz jest poważniejszy.

W tej sytuacji miejsce krwawienia należy zabezpieczyć w taki sposób, aby pies nie miał możliwości lizania i dalszego podrażnienia rany. Najlepiej jest owinąć łapę w bandaż i 2x dziennie sprawdzać jak wygląda miejsce urazu. 

Zdarza się również wyrwanie pazura u psa na przykład podczas intensywnego spaceru. Tutaj zawsze warto jednak udać się do weterynarza, który zdezynfekuje i opatrzy ranę.

Ile kosztuje obcięcie psu pazurów u weterynarza?

Nie wszyscy właściciele czworonogów czują się na siłach aby samodzielnie obcinać pazury u psa. Jeśli nasz pupil wykazuje się agresją lub nie mamy wiedzy jak obciąć pazury psu który się wyrywa, warto po prostu pójść do weterynarza, który wykona taki zabieg. Specjalista który obcina pazury na co dzień zrobi to szybko i prawidłowo, co również będzie mniejszym stresem dla pupila. Koszt obcięcia pazurów u weterynarza to wydatek rzędu kilkunastu złotych, a sam zabieg trwa dosłownie kilka minut.