Pies w podróży

Przewożenie psa w aucie a formalności

Pupil przede wszystkim musi posiadać europejski paszport z numerem chipa lub tatuażu oraz zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia, wystawione przez weterynarza oraz aktualną szczepionkę przeciwko wściekliźnie — to pozwoli Ci bezpiecznie podróżować po Polsce i wielu krajach na świecie razem z psem. Jednak przepisy różnią się w zależności od kraju i warto wcześniej się z nimi zapoznać. Weź pod uwagę terminy każdej wizyty, szczepienia i badania, aby nie utknąć w dniu wyjazdu, a także weź pod uwagę noclegi, w których chcesz się zatrzymać i to, czy hotele na pewno akceptują zwierzęta.

Podróż psa samochodem - jak zacząć podróżować z psem?

Jeśli możesz, zabieraj psa na krótkie wycieczki, aby stopniowo przyzwyczaić go do tego, zanim wyruszysz z nim w długą podróż lub na wakacje z psem. Przed podróżą, odpowiednio wcześniej zabierz psa na dłuższy wyjazd, aby pupil przyzwyczaił się do dłuższej jazdy autem. Pozwoli mu to zapoznać się z Twoim samochodem. Dzięki temu będzie mniej zestresowany w dniu wyjazdu. Pamiętaj żeby przed podróżą z psem dokładnie wyczyścić samochód z resztek jedzenia i śmieci.

Przewożenie psa w samochodzie - o tym warto pamiętać

Przewożenie psa w samochodzie to codzienność dla wielu właścicieli zwierząt. Jednakże, nawet jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do podróżowania z naszymi futrzanymi przyjaciółmi, istnieją ważne rzeczy, o których warto pamiętać, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla psa, jak i dla pasażerów.

Po pierwsze, nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu psa podczas jazdy. Istnieje wiele opcji, takich jak specjalne pasa bezpieczeństwa, bądź też transporter dla zwierząt. Wybierz rozwiązanie odpowiednie dla wielkości i temperamentu Twojego psa. Ważne jest, aby zapewnić mu stabilne miejsce, które minimalizuje ryzyko odniesienia obrażeń podczas gwałtownego hamowania czy kolizji.

Po drugie, pamiętaj o komforcie psa podczas podróży. Zapewnij mu odpowiednią ilość miejsca, aby mógł się wygodnie przemieszczać, położyć lub ustawić się w dogodnej pozycji. Nie pozostawiaj psa samemu sobie w zamkniętym pojeździe, szczególnie w upalne dni, gdy może dojść do przegrzania.

Po trzecie, planuj regularne przerwy na odpoczynek i wybieganie się. Podróżowanie długimi dystansami może być męczące dla psa, dlatego ważne jest, aby zapewnić mu możliwość rozprostowania nóg i wypróżnienia się na świeżym powietrzu.

Po czwarte, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie pojazdu przed zanieczyszczeniem. Ochrona tapicerki za pomocą pokrowców lub kocy zapobiegnie zabrudzeniom oraz ułatwi czyszczenie po podróży.

Wreszcie, nie zapomnij o zapewnieniu psu dostępu do świeżej wody i pożywienia w trakcie podróży. Zapewnienie mu komfortu i podstawowych potrzeb sprawi, że podróż będzie dla niego mniej stresująca. Pamiętając o tych prostych zasadach, możemy cieszyć się podróżą z naszym czworonożnym przyjacielem w sposób bezpieczny i komfortowy dla obu stron.

Co zabrać na podróż z psem?

Twój zestaw ratunkowy powinien zawierać wszystko, czego potrzebujesz, oczywiście z zapewnieniem pierwszej pomocy dla zwierząt i siebie:

- rolka z gazy,

- bandaże specjalnie zaprojektowane dla zwierząt,

- środek przeciwbólowy zatwierdzony przez weterynarza do wagi i wieku Twojego zwierzaka,

- nadtlenek wodoru — do oczyszczania ran i wywoływania wymiotów,

- maść antybiotykowa,

- leki przeciw nudnościom (ponownie, wstępnie zatwierdzone przez weterynarza).

- aktualne zdjęcie Twojego zwierzaka,

- worki na odchody psa,

- otwieracz do puszek,

- dowody szczepionek przeciwko wściekliźnie,

- dodatkowe zabawki,

- chusteczki mokre dla niemowląt — idealne do czyszczenia Twojego zwierzaka i siebie,

- ściereczki do czyszczenia i ręczniki papierowe, do czyszczenia auta,

- dodatkowa obroża i smycz dla psa,

- koc lub ręcznik plażowy wystarczająco duży, aby w razie potrzeby owinąć go wokół swojego zwierzaka.

Co spakować na wakacje z psem?

Oto mała lista rzeczy, które możesz zabrać ze sobą dla swojego psa:

- woda i jedzenie (zapewnij duży pojemnik z wodą, który możesz napełnić na swoich przystankach),

- miska na wodę i druga na jedzenie,

- zestaw „gotowy na wszystko” opisany powyżej i zestaw pierwszej pomocy (odstraszacz pcheł/kleszczy, tabletki na odrobaczenie, penseta na kleszcze itp.),

- mata dla psa do auta na tylne siedzenie,

- zawsze miej pod ręką dokumenty psa na wypadek kontroli i jeśli planujesz przekroczyć granicę swoim pojazdem.

O czym pamiętać przy przewożeniu psa w samochodzie? 

Zawsze pamiętaj o szelkach dla psa do samochodu, smyczy bezpieczeństwa lub pasach dla psów do samochodu. Istnieją dość łatwe w użyciu modele, które można przypiąć do pasów bezpieczeństwa samochodu. Dzięki nim będziesz w zgodzie z prawem. Mogą jednak nie być bardzo odporne na wstrząsy i zwiększoną wagę zwierzęcia.

Jak chronić psa przed wysoką temperaturą?

Latem będziesz musiał być czujny, jeśli wyruszysz w drogę ze swoim psem. Przede wszystkim zaleca się robienie regularnych przerw, maksymalnie co dwie godziny, aby móc podać wodę i by pies mógł rozprostować nogi. Następnie uważaj, aby nie zablokować otwarcia jego klatki np. ręcznikiem (jeśli w taki sposób podróżuje), aby mógł oddychać bez wysiłku i bez trudności. Wreszcie, nigdy nie zostawiaj go samego, nawet w cieniu, nawet na krótki czas, aby uniknąć udaru cieplnego.

Kiedy należy się martwić — podróż z psem

Latem w samochodach temperatury szybko rosną. Może to spowodować udar cieplny u psów. Jeśli pies nie chce pić podczas podróży, może nabawić się udaru i wtedy należy skontaktować się z weterynarzem. Możesz podawać psu kostki lodu do gryzienia, w ramach zabawki, aby go trochę oszukać, jeśli odmawia wody.

Co robić gdy psu jest gorąco w czasie podróży?

Czym jest udar cieplny u psa? Jak sama nazwa wskazuje, jest to od ciężkiej do bardzo ciężkiej hipertermii, czyli nadmiernej temperatury wewnętrznej, spowodowanej przez środowisko. Jeśli pies jest potencjalną jego ofiarą, to dlatego, że nie jest w stanie regulować swojej temperatury wewnętrznej przez pocenie się jak ludzie. Jakie jest jego jedyne rozwiązanie? Oddycha — wdychane powietrze jest chłodniejsze niż wydychane. Coraz szybciej. Aż do wywołania niepokoju oddechowego połączonego z „przegrzaniem”. Trzeba powiedzieć, że latem w samochodzie temperatura może bardzo szybko wzrosnąć! Jedną z zalet podróżowania z psem w samochodzie jest to, że w każdej chwili możesz zatrzymać się, aby dać mu trochę świeżego powietrza.

Choroba lokomocyjna u psa - co dać psu przed podróżą?

Jeśli Twój pies ma chorobę lokomocyjną, nie karm go rano w dniu wyjazdu. Pusty żołądek pomoże uniknąć dyskomfortu związanego z samochodem. Choroba lokomocyjna u psa nie jest rzadkością, ponieważ dotyka prawie jednego na sześć psów. Na szczęście dziś istnieją skuteczne rozwiązania, które nie mają wpływu na zwierzę. Jeśli Twój pies jest podatny na tego typu schorzenia, radzimy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby mógł określić pochodzenie choroby i zaproponować odpowiednie rozwiązanie — leki dla psa na podróż.

Postoje w podróży z psem

Postoje z psem w czasie podróży powinny być zorganizowane. Zapanuj postój co dwie godziny. Najlepiej będzie, jeśli przed podróżą przeanalizujesz trasę i wyznaczysz miejsca, w których Twój pupil będzie mógł rozprostować nogi i wyjść na krótki spacer. W tym czasie koniecznie daj psu miskę z wodą i nie zapomnij o woreczkach na odchody. Butelka podróżna dla psa jest prostym i praktycznym rozwiązaniem, szczególnie jeśli planujesz wybrać się z psem na dłuższy spacer w letni dzień podczas postoju. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj miejsca, do których możesz wjechać, chociaż na parking np. stacji benzynowej lub przydrożnego sklepu z dala od pobocza drogi. Będzie to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie. Nigdy nie spuszczaj psa ze smyczy, nawet jeśli jesteś w przydrożnym lesie — tak wiemy, to kuszące — jednak bardzo niebezpiecznie.

Bezpieczeństwo psa w samochodzie

Aby bezpiecznie podróżować z psem w pojeździe, musisz podjąć kilka środków ostrożności:

- umieść go w pasach lub szelkach przymocowanych do tylnego siedzenia, lub,

włóż go do bagażnika w klatce lub luzem, jeśli masz kratki lub siatkę oddzielającą,

- użyj krótkiej smyczy, aby zabezpieczyć psa podczas podróży,

- wybierz szelki dla psa podróżne zamiast obroży — są dla niego wygodniejsze i bezpieczniejsze,

- zawsze przypinaj psa na smyczy przed wypuszczeniem go z pojazdu (może uciec i narazić się na niebezpieczeństwo),

- upewnij się, że pies ma trochę światła i wystarczającą ilość powietrza (uważaj na upał!),

- unikaj zakładania psu kagańca w samochodzie, aby mógł prawidłowo oddychać,

- rób regularne przerwy (mniej więcej co dwie godziny),

- nigdy nie jedź z szeroko otwartymi oknami, ponieważ Twój psiak może dostać infekcji ucha (psy też nie lubią przeciągów, zwłaszcza w samochodach),

- regularnie podawaj mu coś do picia, aby zapobiec odwodnieniu.

Nigdy nie zostawiaj psa bez nadzoru w pojeździe (jeśli musisz się zatrzymać na krótką przerwę, otwórz okna, aby był przewietrzony, ale nie za bardzo, aby nie mógł wystawić głowy, a nawet uciec). Jeśli jest gorąco, może się odwodnić w ciągu kilku minut.

Przeczytaj również:

Kot czy pies? Które zwierzę wybrać?

Cieczka u psa

Jak wybrać miseczk dla psów?

Frisbee - ulubiona zabawka czworonoga