Pozytywne szkolenie psa — jak wyszkolić czworonoga?

Samodzielna tresura psa metodami pozytywnymi — czy takie szkolenie psów się sprawdza?

Pozytywne metody szkoleniowe psów są jak najbardziej odpowiednie, jeśli tylko wdrożysz je we właściwy sposób, a wychowanie pupila będzie konsekwentne. Specjaliści potwierdzają, że psy bardzo często wymagają indywidualnego podejścia, a nauka podstawowych zachowań może się różnić w zależności od wieku psa, rasy czworonoga czy jego cech charakteru i temperamentu. 

Chociaż najłatwiejsze szkolenie psów przebiega poprzez serwowanie przekąsek i smaczków za dobrze wykonane zadania, to jednak w ramach wybranej metody pozytywnej powinno się odchodzić od tego rodzaju nagradzania czworonoga. Naukę nowych umiejętności czy zmianę zachowań z powodzeniem udaje się wdrożyć i utrwalić poprzez wychowanie psa, uwzględniając pochwały słowne, a do procesu sesji treningowych zawsze dobrze jest dodać nagrody w postaci realizacji czynności, które pies po prostu uwielbia. Wśród pozytywnych metod szkoleń psów wyróżnia się także nagradzanie zabawką oraz zabawą. Tak łagodna, a przede wszystkim bezstresowa tresura psa może przynieść naprawdę wymierne korzyści, znacznie lepsze, aniżeli karcenie swojego psa, bicie zwierzęcia czy odmawianie mu jedzenia. 

Szkolenia psa — kiedy zacząć i od czego zacząć szkolenie psa?

Samodzielne szkolenie psa będzie skuteczniejsze w przypadku szczeniąt niż dorosłych psów, u których zdążyły się już utrwalić pewne zachowania i umiejętności. Nie oznacza to oczywiście, że szkolenie dorosłego psa jest niemożliwe. Pozytywne metody tresury będą skuteczne, ale szkolenia psa zapewne potrwa nieco dłużej i będzie wymagać większego zaangażowania. 

Najlepiej, jeśli wychowanie psów rozpoczyna się od razu po ich zamieszkaniu w nowym domu. Od czego rozpocząć szkolenie psa? Oczywiście od nauki podstawowych komend jak "siad" czy "zostań", ale również umiejętności, które pozwolą nauczyć psa posłuszeństwa, na przykład w zakresie nieniszczenia domowego wyposażenia czy załatwiania swoich potrzeb podczas spacerów. Pomocny w nauce może być kliker dla psa który odpowiednio stosowany, jest świetną metodą nauczenia pupila podstaw posłuszeństwa. Wielu specjalistów poleca nagradzanie pupila jako jedną z pozytywnych metod tresury. Tutaj dobrze sprawdzają się wszelkie przysmaki dla psa

Jakie zachowanie psa w domu wymaga specjalnego wyszkolenia?

Aby trening psa mógł zaowocować prawidłowym zachowaniem, należy zastanowić się, jakie umiejętności warto wdrożyć w życie psa, a jakie wykluczyć. Pamiętaj, że wymagania wobec psa muszą być dopasowane indywidualnie, uwzględniając chociażby jego możliwości. 

Wychowanie czworonożnego przyjaciela warto zacząć od nauki czystości. Pies uczy się szybko, ale kurs posłuszeństwa musi być dla niego odpowiedni. Trudno oduczyć psa załatwiania się w domu, jeśli nie miał jeszcze szczepień i nie może wychodzić na podwórko. Jeśli pies ciągle szczeka i marzysz o wdrożeniu procesu szkolenia, dzięki któremu Twój pupil oduczy się takich reakcji, najpierw zastanów się, jaki rozpraszacz czy czynnik awersyjny wywołuje w nim taki odruch. Zamiast tradycyjnych metod tresury czy pozytywnych technik wychowania może lepiej sprawdzi się po prostu eliminacja drażniącej psa przyczyny. Weź pod uwagę, że szczekanie psa za każdym razem może być objawem innego nastroju, strachu, agresji, obrony, ale nierzadko również radości. 

Profesjonalne szkolenie psów przez behawiorystę — kiedy warto tresować psa?

Wychowanie psa samodzielnie wymaga nie tylko konsekwencji, ale również uwagi i poświęcenia ogromu czasu. Warto również zauważyć, że nie zawsze nauka zachowania psa w domu jest skuteczna. Zawsze dobrze jest też wziąć pod uwagę potrzeby czworonoga. Właściciele psów bardzo rzadko mają odpowiednie kompetencje, aby zrealizować sprawnie szkolenie swojego psa. W takim przypadkach znacznie lepiej sprawdzi się pozytywna tresura psów przez profesjonalistów. Behawiorysta sprawdzi się również w sytuacji konieczności wychowania psa po przejściach czy ras psów użytkowych do różnych zadań, na przykład psów myśliwskich czy owczarka niemieckiego. Fachowe szkolenie psa będzie też lepszą opcją, jeśli priorytetem jest socjalizacja czworonoga, wtedy świetnie sprawdzą się na przykład zajęcia grupowe czy godzinne spotkania w psim przedszkolu pod okiem trenera. 

Ile kosztuje szkolenie psa, czyli inwestycja w wychowanie psa

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje szkolenie szczeniaka, nauczenie dorosłego psa różnych sztuczek, a może wychowanie czworonożnego pupila, aby obroża i smycz podczas spaceru nie była dla niego największym wrogiem? Trudno wskazać konkretny koszt szkolenia psa, ponieważ to, jaka jest cena wychowania psa, zależy od licznych czynników. Znaczenie ma miejsce tresury Twojego psa, czy behawiorysta ma realizować szkolenie psa w domu, w plenerze, tresura psów ma odbywać się grupowo czy indywidualnie i jak długo mają być realizowane tego rodzaju zajęcia? Musisz uzyskać również odpowiedź na pytanie, na czym polega szkolenie pozytywne psów i jakie umiejętności nabędzie Twój psiak. Celem szkolenia psa ma być zmiana jego zachowania, a może właściwa reakcja na różnorodne komendy? Zanim zweryfikujesz informacje, ile kosztuje wyszkolenie psa, wybierając profesjonalnego behawiorystę, warto przeczytać o nim opinie oraz sprawdzić, jakie techniki tresury psów wykorzystuje podczas szkoleń. Dzięki temu nie będziesz zastanawiać się nad zasadnością realizacji nauki psa, ale wraz z postępami upewnisz się, że warto było zapisać psa na szkolenie umiejętności, takich jak siad czy aport. 

Przeczytaj również: 

Jak bawić się z psem?

Frisbee dla psa - ulubiona zabawka czworonoga

Kot czy pies - które zwierzę wybrać