Szczeniak w nowym domu

Za chwilę powitasz swojego nowego szczeniaka w swoim domu. Ta długo oczekiwana chwila musi być jednak dobrze zorganizowana, aby pomóc Twojemu małemu towarzyszowi łatwiej się zaaklimatyzować. Zwierzę mogło trochę stracić orientację i musi na nowo odkryć zupełnie nowy świat z dala od swojej matki. Poznaj nasze porady dotyczące tego jak przygotować dom kiedy szczeniak w domu się pojawia i dowiedz się co musi zawierać wyprawka dla szczeniaka

Wyprawka dla szczeniaka - co wybrać?

Pojawienie się się małego psa w domu oznacza nie tylko duża zmianę dla wszystkich domowników oraz pojawienie się nowych obowiązków. Konieczne jest również zorganizowanie wszystkiego, co niezbędne do przyjęcia szczeniaka w domu, począwszy od odpowiednio dobranej i zbilansowanej karmy, na akcesoriach i zabawkach kończąc. Mimo, że rzeczy dla szczeniaka są łatwo dostępne, ogromny wybór wszelkiego typu akcesoriów może przyprawiać o zawrót głowy. Dlatego wybierając potrzebne rzeczy dla szczeniaka warto wcześniej sporządzić listę niezbędnych przedmiotów, a jeśli pies pochodzi z hodowli, skonsultować ją z hodowcą. Wielu hodowców osobom które nie wiedzą co kupić dla szczeniaka poleca dobrej jakości karmę, a do zabawy np. odpowiedniej wielkości piłeczka dla psa lub przeznaczone dla młodych czworonogów gumowe zabawki dla psa. Warto również wybrać miejsce do spania dla psa, które będzie zaciszne i oddalone od codziennych hałasów oraz nabyć odpowiednie legowisko dla szczeniaka, dedykowane młodym czworonogom. Nie można również zapomnieć o szelkach dla szczeniaka i smyczy trenigowej. 

 

 

Czytaj również: Obroża dla psa - komfort i bezpieczeństwo pupila

 

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu

Pierwsza noc z dala od matki jest trudna dla szczeniaka, który musi zaaklimatyzować się w nowym domu lub w mieszkaniu w bloku. Przez kilka pierwszych dni szczeniak może piszczeć i czuć się samotny. Warto w tym czasie poświęcić nowemu pupilowi nieco czasu i pomóc mu aklimatyzacji. Angażujące zabawy i treserki dla psa jako nagroda mogą nie tylko motywować pupila do właściwych zachowań, ale również być pomocne w nawiązaniu więzi z czworonogiem oraz mieć znaczenie w budowaniu zaufania. Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to duży stres dla psa, dlatego warto podejść do tego ze spokojem i cierpliwością, ale również z od samego początku wyznaczać szczeniakowi granice tolerowanych i nieakceptowanych zachowań. 

Szczeniak w domu - jak zabezpieczyć mieszkanie?

Pojawienie się szczeniaka w domu wymusza na domownikach zmianę pewnych nawyków. Młody i ciekawy świata pies jeszcze nie zna i nie rozumie zasad panujących w domu, a zanim się ich nauczy, warto zabezpieczyć dom przed ewentualnymi zniszczeniami. Suchą karmę dla psa warto przechowywać w hermetycznych pojemniku, który niweluje zapach, ale również jest niedostępny dla małego, ciekawskiego psiaka. Idealny do tego celu jest specjalny pojemnik na karmę lub inne opakowanie, które można dokładnie zamknąć. Wszelkie smaczki czy treserki dla psa również warto schować w takim miejscu, aby dostęp do nich był utrudniony. Żywność i artykuły gospodarstwa domowego warto schować w wysokiej, zamkniętej szafce. Podobnie kosze na śmieci oraz obuwie. Innymi słowy - warto schować i zabezpieczyć wszystko to, co może zostać uszkodzone przez szczeniaka w domu. 

Jak wychować szczeniaka?

Szczeniak to mały odkrywca, który nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw jakie czyhają na niego w domu. Gryzie wszystko co znajdzie w zasięgu łapek i małych zębów. Drapie, popycha łapą i przewraca napotykane przedmioty itp. Dlatego konieczne jest dobre zabezpieczenie domu, aby potencjalne niebezpieczeństwo było poza jego zasięgiem. Wiele osób, zwłaszcza tych, które do tej pory nie posiadały psów w domu, nie wie jak wychować szczeniaka, aby był nie tylko odpowiednio socjalizowany, ale również respektował zasady panujące w domu, nie wykazywał agresji, ale również był posłuszny. Oprócz oczywistych metod i nagradzania pupila, do czego pomocne są smaczki dla psa, warto pupila zapisać do psiego przedszkola. Są to specjalne zajęcia prowadzone przez psiego behawiorystę, najczęściej prowadzone w grupie kilku-kilkunastu psów. Pupila ma możliwość odpowiedniej socjalizacji, a jednocześnie uczy się dobrych manier. 

Jak karać psa?

Na koniec ważna kwestia, o której należy pamiętać. Jeśli w przypadku psoty szczeniaka nie złapałeś swojego psa na gorącym uczynku, nie ma sensu go skarcić. Rzeczywiście, piesek nie jest w stanie powiązać Twojego obecnego gniewu z przeszłym aktem. W związku z tym nie zrozumiałby Twojej reakcji i uznałby to za niesprawiedliwość, formę nadużycia, a Twoja relacja ze szczeniakiem mogłaby ucierpieć. Niedopuszczalne jest bicie psa, szarpanie i podnoszenie na niego głosu. Wiele osób próbuje różnych metod, szuka informacji jak karać psa. Jednak warto porozmawiać z doświadczonym behawiorystą, który doradzi w jaki sposób reagować, kiedy pupil zachowuje się agresywnie lub nie jesteśmy w stanie oduczyć go pewnych zachowań. 

 

Jak nauczyć psa sikać na dworze?

Jedną z podstawowych umiejętności, które warto ćwiczyć z pupilem już od pierwszych chwil, kiedy pojawi się w nowym domu jest nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych nie w domu. Wiele osób nie wie jak nauczyć psa sikać w wyznaczonym miejscu, a wbrew pozorom nie jest wcale to takie trudne. Warto zaopatrzyć się w podkłady dla szczeniaka przy pomocy których pies może nauczyć się załatwiać potrzeby fizjologiczne dokładnie tam, gdzie wskażemy. Warto nagradzać pupila za każdym razem, kiedy uda mu się “trafić” w podkłady treningowe. 

Jeśli jednak Twój psiak nie wypróżnia się na zewnątrz, ważne jest, aby zrozumieć przyczynę przed podjęciem jakichkolwiek kroków, aby temu zaradzić. Rzeczywiście, znając przyczynę problemu, możemy lepiej dostosować rozwiązania. Kilka powodów może wyjaśnić ten problem. Oto najczęstsze:

-Twój szczeniak jest za młody i nie jest jeszcze w stanie się powstrzymać. Dzieje się tak często u dzieci poniżej 6 miesiąca życia.

-Twój pies może cierpieć na schorzenie, takie jak infekcja dróg moczowych lub kamienie nerkowe, powodujące nagłe nietrzymanie moczu.

-Twój psiak może odczuwać niepokój podczas Twojej nieobecności. Dlatego będzie miał tendencję do oddawania moczu i kału ze stresu.

-Możliwe też, że nie zabierasz psa na spacer na tyle, aby mógł sobie ulżyć. W rezultacie załatwia się, jak tylko może, w Twoim wnętrzu.

Karma dla szczeniaka - co wybrać?

Większość firm oferujących karmy dla szczeniaka z duża starannością dobiera ich skład. Dla młodych psów bowiem bardzo istotne jest, aby dostarczać organizmowi wszystkie niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników. Dla osób, które nie wiedzą czym karmić szczeniaka, wiodący producenci żywności dla psów przygotowali możliwość wyboru: mokra karma dla szczeniaka lub sucha karma dla szczeniaka. Którą opcję wybrać? Tak naprawdę decyzja należy do właściciela, ale również i psiak z czasem może sygnalizować która karma bardziej lub mniej mu odpowiada. Warto przy tym pamiętać, że wszystkie zmiany karmy dla szczeniaka ale i dorosłego psa nie mogą być nagłe. Poprzednią karmę dobrze jest stopniowo mieszać z nową, którą chcemy wprowadzić do menu, podawać psu i obserwować czy nie pojawiają się reakcje alergiczne. 

Zabawki dla szczeniaka - nasze propozycje

Szczeniak posiada dużo energii, która nie odpowiednio spożytkowana może przenieść się na tendencje do niszczenia i gryzienia przedmiotów, które niekoniecznie nadają się na zabawkę dla psa. Dlatego od samego początku warto podsuwać szczeniakowi odpowiednie, dedykowane młodym psom zabawki. Jakie zabawki dla szczeniaka będą najlepsze? Na pewno wart uwagi jest szarpak dla psa oraz mata węchowa dedykowana młodym psom. Do zabaw na zewnątrz na późniejszym etapie może spodobać się pupilowi frisbee dla psa oraz wszelkiego typu piłeczki, zabawki piszczące czy sznurki. Poprzez zabawę ze szczeniakiem nie tylko sprawiamy, że pies przekierowuje nadmiar energii na zabawki, a nie niszczenie przedmiotów w domu. Jeśli uczestniczymy w zabawie, nawiązujemy z pupilem więź i budujemy zaufanie, które jest kluczowe do prawidłowego rozwoju pupila i podstawa późniejszej nauki dobrych manier.