Yorkshire Terrier — cechy, wady i zalety posiadania psa yorka

Yorkshire terrier — opis i historia rasy

Pierwszy wzorzec rasy yorkshire terrier został przyjęty w 1898 roku w wielkiej Brytanii, ale yorki szybko zdobyły ogromną popularność w całej Europie. Tego rodzaju terrier w Polsce jest dzisiaj jednym z najczęściej wybieranych z hodowli psów. 

Chociaż psy yorki dzisiaj są typowymi kanapowcami i pupilami do przytulania, to ich dosyć ostry temperament początkowo był wykorzystywany do zupełnie innych celów. Czy wiesz, że pies rodzinny york w hrabstwie yorkshire służył do walki ze szczurami? Co ciekawe, organizowano nawet konkursy dławienia szczurów i trzeba przyznać, że te waleczne pieski radziły sobie z tym zadaniem doskonale. Dzisiaj prawidłowo wychowany york nie służy już do polowania na gryzonie, jest traktowany raczej jak maskotka i przyjaciel domu, chociaż pod uwagę zawsze warto brać jego specyficzny charakter oraz wymagania w zakresie pielęgnacji. O tym dowiesz się z drugiej części tekstu i zdecydujesz, czy na pewno kupić yorka

York — cechy charakteru 

Zanim zdecydujesz się na zakup psa tej rasy, poznaj charakter yorka, a trzeba przyznać, że jest on dosyć specyficzny. Niech nie zmyli Cię śliczna kokardka upinana na jego głowie ani miniaturowy wręcz rozmiar tych psów długowłosych. Pies york jako typowy terrier ma swój temperament. Uwielbia szczekać, jest szybki i zwinny, śmiało można potwierdzić, że to mały, ważący średnio 3 kg cwaniak. 

Ponieważ yorkshire terier wygląda naprawdę słodko, jego właściciele rzadko są konsekwentni w zakresie jego wychowania, przez co piesek może być nieposłuszny. Szczekanie bez powodu, gryzienie butów, kiedy zostaje sam w domu, noszenie na rękach podczas długich spacerów, to tylko niektóre zachowania yorka. Co więcej, rasa psa york miniaturka nie zna strachu, pomimo swoich niewielkich rozmiarów. Może zdarzyć się, że podczas spaceru będzie zaciekle bronić swojego pana przed dużym psem, co niestety może skończyć się tragicznie. Właśnie dlatego wymaga się, aby hodowca zwracał szczególną uwagę na zachowanie yorka na spacerze i zachował ostrożność, prowadząc go bezpiecznie na smyczy. 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy psy yorki są odpowiednie dla dzieci? W tym zakresie zdania są podzielone. Prawdą jest, że york nie lubi niedelikatnego traktowania, więc wszelkie zabawy muszą się odbywać wyłącznie w towarzystwie i pod czujnym okiem osób dorosłych. Z drugiej strony piesek york zazwyczaj nie sprawia kłopotów i łatwo adaptuje się do różnych warunków i sytuacji. Jednocześnie należy podkreślić, że york pies miniaturka jest wrażliwy i przywiązany do opiekuna. Yorki są z reguły cenionymi psami do towarzystwa, wśród domowników wybierają jednego, najważniejszego właściciela, dla którego mogą być wręcz natrętne i wymagające stałej uwagi oraz opieki.

York w domu — jakie ma specjalne wymagania?

Dla wszystkich przyszłych właścicieli yorków mamy też istotne wskazówki w zakresie specjalnych wymagań, jakie wykazują w codziennej hodowli przedstawiciele rasy york

Chociaż codzienna pielęgnacja yorka nie jest zbyt wymagająca, to szczególną uwagę należy zwrócić na sierść takiego pieska. Ta przypomina bardziej ludzkie włosy, aniżeli typową sierść psa. Ogromną zaletą jest to, że york nie linieje, dzięki czemu bez problemu udaje się zachować czystość w domu. Warto również wspomnieć, że york pies jest doskonałym wyborem dla alergików. 

Jak dbać o włosy psa yorka? Przede wszystkim należy je dokładnie czesać, jednocześnie dbając, aby zbytnio nie ciągnąć go za włosy. Zaleca się również częste kąpiele yorka. York terrier nie powinien być jednak kąpany częściej niż raz w miesiącu. W tym celu konieczne jest stosowanie specjalnego szamponu dla yorka.

Kolejny aspekt pielęgnacji dorosłego yorka to usuwanie kamienia nazębnego. O częstotliwości realizacji tego zabiegu powinien decydować lekarz weterynarz, natomiast zaleca się, aby przeprowadzać go średnio raz w roku. Dobrym rozwiązaniem w ramach profilaktyki i w celu zapobiegania występowania kamienia nazębnego u yorków jest odpowiednia karma oraz specjalne, psie przysmaki.

Psy rasy yorkshire terrier — zalety i wady posiadania w domu

Czas podsumować zalety yorków oraz wady yorków, aby móc podjąć rzeczywiście racjonalną decyzję, zanim w domu pojawi się szczeniak yorkshire terrier. Bez względu na to, czy rasowy piesek będzie suczką, a może samcem, warto wiedzieć, że york to zawsze doskonały towarzysz zabaw. Ma mnóstwo energii, świetnie integruje się z innymi czworonogami. Nie je zbyt dużo, więc nie jest drogi w utrzymaniu. Warto również wiedzieć, że jest niezwykle czujny, więc nawet york miniaturka może być doskonałym obrońcą domowego terenu. 

Czy są jakieś wady yorka? Być może fakt, że należy nabywać pieska z uznanej hodowli szczeniąt, co wiąże się z dosyć sporym wydatkiem. York terrier jest małym pieskiem, ale nie może być traktowany jak maskotka. Kiedy ciągnie się go za włosy, potrafi dosyć mocno ugryźć. Co więcej, yorki są naprawdę pamiętliwe i szybko nie wybaczają krzywdy — nie powinny brać ich na ręce dzieci. 

Pies york — jedzenie dla yorka czyli czym żywić pupila?

Jeśli chcesz kupić psa yorka, sprawdź jeszcze, jaka karma będzie dla niego najlepsza. Jedzenie dla yorka musi być zbilansowane i urozmaicone oraz zawierać komplet niezbędnych witamin i minerałów. Renomowani producenci oferują dzisiaj dedykowane karmy dla yorków szczeniąt oraz psów dorosłych tej rasy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że dostarczysz swojemu pupilowi jedzenie najwyższej jakości. W jego diecie powinny znaleźć się również warzywa, najlepiej surowa marchew czy pietruszka. Pamiętaj, że piesek york może mieć wrażliwy żołądek, do tego jest wybredny, dlatego nie każdy psi pokarm trafi w jego gust. 

Przeczytaj również:

Pozytywne szkolenie psa - jak wyszkolić czworonoga

Czy obcinać za długie pazury u psa

Szczeniak w nowym domu

Kot czy pies? Które zwierzę wybrać?