Zatrucie u psa - objawy, leczenie i zapobieganie

Pies wbrew obiegowej opinii ma wrażliwy żołądek i łatwo może się zatruć. Zatrucie u psa nie jest odosobnionym przypadkiem, szereg produktów spożywczych, które nie szkodzą ludziom, mogą wywołać negatywne skutki zdrowotne u czworonożnych pupili. Jakie są objawy zatrucia u psa oraz w jaki sposób chronić czworonoga przed kłopotami ze zdrowiem po spożyciu trujących dla niego pokarmów i substancji?

Czego nie może jeść pies?

Lista tego czego nie może jeść pies dla psa jest długa i nie do końca oczywista. To co dla nas ludzi jest smaczne i wręcz zdrowe, psu może szkodzić i prowadzić do problemów żołądkowych, a w cięższych przypadkach również uszkodzenia organów wewnętrznych a nawet śmierci. 

Jeśli nie jesteś pewien czego nie może jeść pies, podpowiadamy:

- czekolady i produktów zawierających kakao

- rodzynek oraz winogron

- ksylitolu

- czosnku oraz cebuli

- awokado

- pestek owoców

- niektórych orzechów

- ziemniaków

- gotowanych kości.

Niewskazane jest również karmienie psa resztkami z obiadu.

Przeczytaj również: Jak opiekować się psem po operacji?

Objawy zatrucia u psa

Pies nie zawsze komunikuje jasno i klarownie, że coś dzieje się niedobrego ze zdrowiem. Często tylko właściciel psa jest w stanie stwierdzić, że pies czuje się źle, obserwując jego codzienne zachowanie. Zatrucie pokarmowe u psa w dużej części przypadków daje jednak pewne objawy, takie jak biegunka, ospałość, pies jest osowiały, może również wymiotować.

Inne objawy zatrucia u psa to również:

- drgawki

- zmniejszony apetyt lub całkowity jego brak

- podwyższona temperatura ciała

- duszności, kaszel

- problemy z chodzeniem.

Powyższe objawy mogą występować pojedynczo jak i kilka jednocześnie. Jeśli podejrzewamy zatrucie pokarmowe u psa, trzeba go bacznie obserwować i w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, niezwłocznie udać się do weterynarza.

Zatrucie pokarmowe u psa - leczenie domowe sposoby

Nie jest zalecane leczenie psa domowymi sposobami jeśli podejrzewamy u niego ciężkie zatrucie. W każdym przypadku warto pójść z psem do weterynarza aby sprawdził co jest faktyczną przyczyną złego samopoczucia pupila. Zatrucie u psa ile trwa trudno określić. Wszystko zależy od tego co spożył pies, w jakim jest wieku oraz jak przedstawia się jego stan zdrowia. Na pewno wizyta u specjalisty będzie konieczna.

Jak zapobiegać zatruciom pokarmowym u psa? 

Zatrucie pokarmowe u psa zdarza się w najlepszej rodzinie. Aby uchronić przed nim psa warto pilnować, aby nie spożywał produktów dla niego nie przeznaczonych. Dobrze dobrana, zbilansowana karma np. trovet exclusion nvd lub karma wolfsblut salmon są wystarczające w żywieniu dorosłego psa i nie ma potrzeby dokarmiania pupila resztkami ze stołu. Jeśli nasz pies posiada wrażliwy żołądek i alergie, warto zastanowić się nad zmianą jego sposobu żywienia i wprowadzić karmę hypoalergiczną dla psów.

Jednak nawet najlepsza karma hypoalergiczna nie pomoże zapobiegać zatruciom pokarmowym u psa, jeśli pupil będzie dostawał to czego nie powinien.